ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΑΞΗ Επαναλήψεις-Ασκήσεις-Υποδείξεις θεμάτων.

Σημείωμα προς τους γονείς:

Το 3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς, στα πλαίσια των ειδικών πρόσφατων δυσκολιών και της αναστολής των εκπαιδευτικών του δραστηριοτήτων, αποφάσισε προκειμένου να πλαισιώσει όσο μπορεί τους μαθητές μας και να τους κρατήσει σε  μορφωτική εγρήγορση να παραθέτει σειρά ασκήσεων και θεμάτων κατά τάξη σε επαναληπτική βάση. Γνωρίζουμε ότι δε μπορούμε να υποκαταστήσουμε την ζωντανή διδασκαλία, για αυτό δεν μιλάμε για καινούργια ύλη, αλλά για την ήδη διδαχθείσα. Είναι και αυτό ένα μέσο που θα διατηρήσει εν δράσει το σχολείο και το εκπαιδευτικό του έργο και θα δημιουργήσει το αίσθημα στους μαθητές της προσωρινότητας της αναστολής και της ανάγκης να παραμείνουν ενεργοί ως τυπικοί μαθητές.  Αυτή η πρωτοβουλία προηγείται τηλεδιασκέψεων που πιθανόν να οργανωθούν και για το Γυμνάσιο από το Υπουργείο Παιδείας, κάτι για το οποίο θα ενημερωθείτε από το σχολείο. Σημειώνουμε ότι με βάση τα θέματα του σχολείου ο κάθε μαθητής θα έχει την ευχέρεια να στείλει  τις απαντήσεις του στο σχολείο στο mail:  mail@3gymlivad.voi.sch.gr  ώστε να διοχετευτούνε στους αρμόδιους καθηγητές και ενδεχόμενα να υπάρχει επικοινωνία μαζί τους. Θα απαιτηθεί μόνο να δηλώνει ονοματεπώνυμο, το μάθημα και την τάξη για την οποία απαντά και το επώνυμο του καθηγητή που θέλει να λάβει τις απαντήσεις του.

Το σχολείο