ΕΚΘΕΣΗ “THE MALL ATHENS”

Σε σχέση με την προσπάθεια των μαθητών που κορυφώθηκε με τη συμμετοχή τους  στην Έκθεση στην Αθήνα, δεν είναι μόνο οι γνώσεις και οι δεξιότητες που απέκτησαν στην παραγωγή σαπουνιών και κηραλοιφών. Το σημαντικό ήταν ότι επεξεργάστηκαν μια αντίληψη ότι πρέπει να διεκδικούν διαφορετικά καταναλωτικά πρότυπα,  τα αγνά και φυσικά προϊόντα που συνδέονται με μια οικολογική στάση ζωής, αλλά και την υγεία, ενώ κατέστη σαφές ότι όλα αυτά είναι καθοριστικοί παράγοντες στην επίτευξη μιας ποιοτικής ζωής και εφαλτήρια  ατομικής και συλλογικής βελτίωσης. Εκτός αυτού, οι μαθητές έμαθαν στην πράξη  πως λειτουργούν κάποιες στοιχειώδεις οικονομικές διαδικασίες, δηλαδή, η κοστολόγηση ενός προϊόντος, το κόστος παραγωγής, η διαμόρφωση των τιμών, η βελτίωση της αξίας του και ο νόμος της οριακής χρησιμότητας, οι μηχανισμοί διάθεσης του προϊόντος, το marketing κλπ. Όλα αυτά είναι γνωστικά εφόδια που υπερβαίνουν τα συνήθη όρια στην αναπαραγωγή της γνώσης σε ένα τυπικό σχολείο. Για αυτό αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε μαθητές αλλά και στην καθηγήτρια τους κα Βασιλεία Γερακοπούλου.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Δρ. ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛ